Гречка - круп'яна агрокультура, що включає 15 видів. Її батьківщиною є Непал і Північна Індія, звідки вона поширилася по різних континентах. У нашій країні насіння гречки використовують для отримання гречаної крупи, переваги якої полягають у високих смакових і дієтичних властивостях. З їхньою допомогою також отримують кормову гречану солому, яку змішують з соломою інших зернових культур. Однак, щоб досягти високого врожаю корисної і поживної гречки, потрібно знати, як її правильно вирощувати, збирати, зберігати та переробляти.

Технологія вирощування гречки

Щоб зібрати хороший урожай гречки, потрібно зрозуміти, як правильно включити її в сівозміну. На думку вчених і досвідчених аграріїв, сіяти її краще після бобових, просапних та озимих культур. Серед кращих попередників виділяють цукровий буряк, кукурудзу, картоплю, овочі, сою, вику та багаторічні трави.

Обробка грунту

Підготовка ґрунту починається після збору стерньових попередників. Вона полягає в лущенні стерні, при якій використовують дискові лущильники, і зяблевій оранці, в якій використовують плуги і передплужники. На товстому орному шарі глибина оранки може досягати 25-27 см.

У посушливих регіонах і на ерозійних ґрунтах використовують плоскорізну обробку. При цьому землю обробляють глибокорозпушувачами-удобрювачами, культиваторами-плоскорізами і плоскорізами-глибокорозпушувачами. Щоб до моменту посіву грунт був досить вологий, рекомендується двічі за зиму обробляти поля снігопахами.

Крім цього, грунт кілька разів культивують. Спочатку на глибину 10-12 см, потім на 6-8 см, а в день посіву - на глибину загортання насіння.

Підготовка насіння

Підготовлений грунт засівають насінням діаметром від 3,5 до 4 мм. Попередньо їх обробляють фунгіцидами, які запобігають розвитку грибкових захворювань.

Посів

Для посіву вибирають час, коли температура грунту на глибині 10 см стабільно тримається на позначці + 10-12 градусів. В Поліссі він припадає на другу половину травня, в лісостепових районах - на першу половину травня, в степових районах - на другу половину квітня.

Посів проводять одним з двох способів:

 • рядовий спосіб, в якому застосовують зернові сівалки;
 • широкорядний спосіб, в якому застосовують бурякові сівалки і стежать, щоб ширина між рядами була не менше 45 см.

Норма расхода семян для этой агрокультуры составляет от 2,5 (для степной зоны) до 5 млн. (для лесостепной зоны) на 1 га. Если почва влажная и тяжелая, глубина их заделки не превышает 4-5 см, если она легкая и сильно пересушенная – 6-7 см.

Догляд за посівом

Щоб отримати рівномірні сходи по всьому полю, бажано після посіву накочувати грунт з використанням кільчато-шпорових катків. Паралельно проводять боронування, яке допомагає боротися з бур'янами та знищувати грунтову коринку. Його повторюють, як тільки на стеблах з'являються перші справжні листки.

Обов'язковий етап догляду за посівами гречки - бджолозапилення. При цьому виходячи з розрахунку 2 бджолиних сім'ї на 1 га поля. Завозити комах потрібно до того, як почнеться цвітіння (приблизно за 2-3 дні).

Збирання врожаю гречки

Забирають гречку переважно роздільним методом, оскільки для неї характерний тривалий період дозрівання (25-35 днів). При цьому на одній рослині можуть бути як дозрілі, так і зелені плоди, а також бутони й квітки. Якщо повітря вологе і гаряче, період дозрівання розтягується. Якщо ж вологість повітря, навпаки, низька (менше ніж 40%), маса зерен перестає збільшуватися. При цьому стебла і листя можуть залишатися вологими (50-65%).Дозрівання відновлюється тільки при поліпшенні погодних умов. Причому першими дозрівають плоди, розташовані на нижніх ярусах. Вони ж першими обсипаються.

Перед початком збирання чекають повного висихання валків і зниження вологості листя і стебел до 30-35%. Вологість зерна при цьому повинна складати не більше 16%. При таких умовах можна приступати до обмолу, при якому барабан обертається зі швидкістю не менше 500 об / хв. Звідси зерно надходить на тік для первинного очищення. Якщо його вологість не перевищує 14%, для зберігання можна формувати насипи висотою до 1,5 м.

Одним з популярних методів збирання гречки є двофазний метод. Коли на рослині дозріває 70-75% плодів, починають скошувати у валки.

Якщо прибирання гречки проводиться комбайновим способом, то для очищення використовують зерноочисні машини. Попередньо її просушують. Якщо вчасно не очистити зерна, це спровокує самозігрівання.

Зберігання врожаю

Для збереження властивостей гречки важливо, щоб її вологість становила не більше 15%. Для цього очистку проводять за допомогою різного обладнання, умовно розділяючи процес на три етапи:

 • попередній,
 • первинний,
 • вторинний.

Якщо зерно призначене для посіву, його поміщають в тканинні мішки і зберігають у сухому і провітрюваному приміщенні. Мішки ділять на групи з восьми штук і розкладають на окремі піддони шириною 2,5 м. Урожай плодової агрокультури можна зберігати і в вигляді насипів висотою понад 2,5 м.

Переробка врожаю гречки

Якщо гречку вирощують для вживання в їжу, зерна розвозять по крупозаводах, де вони піддаються подальшій обробці. Особливе місце в цьому технологічному процесі займає гідротермічна обробка. Вона містить в собі:

 • обробку насіння паром під високим тиском,
 • сушку,
 • охолодження.

В ході гідротермічної обробки зерна гречки піддаються впливу водяною парою, тому в підсумку вони темніють і набувають характерний темно-коричневий колір. Висока температура запускає процес гідролізу білка, в результаті якого утворюються незамінні кислоти. Після їх взаємодії з відновлюючими цукрами насіння набуває темно-коричневе забарвлення. Її насиченість безпосередньо залежить від тривалості обробки і тиску пара. Деякі споживачі бачать прямий зв'язок між кольором гречаної крупи і її поживною цінністю. Однак біологічні властивості білків, що входять до її складу, залежать від рівня теплового впливу. Якщо в процесі перероблювання використовують жорсткий режим, це загрожує:

 • розпадом і втратою вітамінів;
 • деструкцією білка;
 • утворенням нерозчинного білкового залишку.

При впливі на зерна гречки водяною парою починається кластеризація крохмалю, в результаті чого утворюються декстрини. У великій кількості цей проміжний продукт знижує споживчі та смакові властивості гречаної крупи.Тому перед гідротермічною обробкою насіння враховують передбачуваний вміст білка, крохмалю і вітамінів. Крім ГТО, їх піддають лущенню, поділу на фракції та поділу кінцевого продукту.

Харчова цінність і смак гречаної крупи залежать від тривалості варіння. Згідно ГОСТ, гречану крупу потрібно варити не менше 20 і не більше 25 хв.

Гречка - плодова агрокультура, висівання та вирощування якої потребує дотримання технологічної дисципліни. Всі етапи культивування рівнозначні один одному. Тому щоб отримати високий урожай гречки, необхідно виконувати весь агротехнічний комплекс.

4.

Сепаратор зерна - особливості будови і сфери застосування

Під час збору врожаю приймальну частина комбайна заповнюють зерна, стебла, листя, лушпиння, органічне і металеве сміття. При цьому якість врожаю залежить від чистоти. Щоб відокремити кінцевий продукт від сміття, проводиться сепарація.Її запускають ще на полях, а закінчують на етапі підготовки врожаю до помелу та очищення, в процесі якої віддаляються насіння інших рослин, механічні відходи, органічні домішки. Під час сепарації користуються спеціальним обладнанням - сепараторами, що буває центробіжним, вібраційним і повітряним. Воно дозволяє відокремлювати зерна, орієнтуючись на їх розмір, щільність, аеродинамічні параметри.

Етапи переробки зерна

Як тільки в ворохоочистну частина комбайна надходить зернова суміш, починають післязбиральне очищення і сепарацію. Така обробка дозволяє видалити з неї полову, солому, подрібнене і пошкоджене зерно. Якщо поле чисте, то за допомогою заздалегідь відрегульованих агрегатів комбайна можна заздалегідь видалити половину органічних відходів.

Якщо зерно сильно вологе і сильно засмічене, то потрібно провести попередню очистку, при якій віддаляються великі домішки (зерна інших рослин, зіпсовані зерна, купу, випадкові предмети) і значно знижується вологість зібраного врожаю. Останнє сприяє тому, щоб згодом при сушінні зерно нагрівалася рівномірно і витрати на неї скорочувалися. Також попереднє очищення збільшує термін зберігання зерна.

Після попередньої проводять первинне очищення. Воно може бути першим етапом в тому випадку, якщо зерно не потребує сушіння та відсоток засміченості в ньому невисокий. Завдяки первинному очищенню основну фракцію зерна призводять до базисних норм стандарту.

Первинну і вторинну обробку зерна проводять на зернових токах крупозаводів, в оснащенні яких включені компактні мобільні установки. Зараз для цього використовують технологію, яка дозволяє не тільки відокремити домішки, але також видалити відколені, роздавлені, пошкоджені грибком або комахами фракції.

Сепарування дозволяє розбивати зібрану зернову масу на групи. Зазвичай її ділять на:

 • великі екземпляри, які потім використовуються для посіву або відправляються на подальшу переробку;
 • дрібні екземпляри, які використовуються в кормових цілях;
 • великі відходи;
 • дрібний пил.

Після поділу на фракції продукт відправляється на елеватори і хлібоприймальні комплекси, де за допомогою стаціонарних машин проводять остаточну обробку.

Відмінності в пристрої сепараторів

Щоб відокремити зерна від домішок, використовують прості і складні сепаратори. Перші машини налаштовані на поділ суміші на дві фракції, параметри яких можна задати заздалегідь. Вони працюють на основі:

 • повітряних мітел,
 • трієрних циліндрів,
 • каналів для закачування повітря,
 • ґратчастих листів.

Якщо з'єднати кілька простих пристроїв, вийде складний сепаратор. Його завдання полягає в поділі зернової суміші більш ніж на три фракції, ознаки яких також задають заздалегідь. Залежно від того, з якими сумішами працює складний сепаратор, його оснащують послідовної, паралельної або комбінованої схемою.

Технічні та експлуатаційні параметри сепаратора «ПРОМІНЬ» ЗСО

 

ЗСО-35

ЗСО-50

ЗСО-75

ЗСО-100

ЗСО-150

ЗСО-200

ЗСО-300

Кількість секцій ситового барабана, шт.

3

4

4

3

4

5

6

Діаметр ситового барабана, мм

600

600

900

1260

1260

1260

1900

Потужність електродвигунів, кВт

5,85

5,85

8,1

12,6

12,6

6,6

23,1

Габаритні розміри, мм

3662х1056х2655

4402х1056х2655

5121х2594х4444

5618х3177х5237

6651х3177х5237

7693х3330х5332

8340х2670х5833

Маса, кг

1675

1925

3040

3740

4350

5760

6700

Попереднє очищення, т / год

35

50

75

100

150

200

300

Первинне очищення, т / год

15

30

50

50

100

150

200

Вторинна очистка (сортування, калібрування), т / год

5

6,5

10

15

20

25

30

Захисна магнітна сепарація

Під час збору врожаю приймальня частина комбайна заповнюється не тільки агрокультурою, органічними відходами і сторонніми рослинами. У нього часто потрапляє металева стружка, окалина та деталі, що відвалилися від машин. У звичайних сепараторах і очисних установках не передбачено функції відділення металевого сміття від загальної суміші. Зробити це можна за допомогою спеціального магнітного сепаратора.

Як влаштований магнітний сепаратор?

Ця установка складається з металевого корпусу і приймального люка, який розташовується у верхній частині і в який безпосередньо подається продукт. Металева стружка і відходи відділяються від нормальних зерен за допомогою барабанних, стрижневих або пластинчастих електромагнітів, встановлених всередині корпусу.

Перед початком сепарації оператор встановлює параметри магнітного поля, щоб воно повністю покривало оброблювану зону. В процесі обробки магніти «виловлюють» металеву крихту, а потім відправляють її в відділення для відходів.

Трієр

Якщо в зібраному врожаї присутні короткі або, навпаки, довгі фракції, то обробку проводять за допомогою трієра, або гвинтового сепаратора. Види трієрів:

 1. Циліндричні. У конструкцію циліндричних трієрів входить рухомий циліндр. На його внутрішню поверхню нанесена перфорація з заглибленнями, розмір яких задається заздалегідь. При обертанні в поглиблення потрапляють зерна відповідного розміру. Під дією відцентрової сили їх викидає спочатку в приймач шнекового транспортера, а звідти - назовні.
 2. Дискові. Цей агрегат оснащується обертовими чавунними дисками з осередками, в які потрапляють зерна.

При використанні будь-якого з цих пристроїв надійність сепарації виростає до 94-96%.

Повітряно-ситові сепаратори

В даному обладнанні в першу чергу враховуються аеродинамічні характеристики і розмір, за якими буде відбиратися зернова суміш. Воно оснащене похилими зворотно-поступальними гратами. У ньому циркулює повітряний потік, який спочатку примусово очищає зерна, а потім подає їх на решітки. Рухаючись по гратах, продукт розпадається на окремі групи, а потім знову захоплюється потоком повітря і відправляється на завершальну чистку. Іноді конструкція повітряно-ситового обладнання доповнюється сепаратором магнітного типу.

Калібрування повітряних пристроїв засновано на аеродинамічних ознаках. З їх допомогою зернову масу відокремлюють від сухих оболонок і пилу. При цьому зерна розташовуються у вертикальному каналі, де на них впливають струменями повітря.

На ефективність сепараторів повітряного типу впливає:

 • швидкість потоку,
 • максимальне навантаження,
 • здатність розподіляти потік уздовж поперечного перерізу каналу,
 • кількість доступних аеродинамічних параметрів.

Одним з механізмів, за допомогою яких з посівного матеріалу виділяють зернову масу, є сепаратор «ПРОМІНЬ» ЗСО. При його використанні досягається висока точність відбору насіння з повітряного потоку. У ньому також передбачено параметр подільності, який дозволяє відбирати насіння з урахуванням їх питомої ваги. В процесі на зернову масу впливають повітряним потоком, що дозволяє калібрувати її прямо у вільному падінні.

За допомогою аеродинамічної установки можна:

 • готувати насіння,
 • очищати засмічені і мокрі зерна,
 • встановлювати налаштування для роботи з різними агрокультурами.

У продажу є обладнання, продуктивність якого складає від 3 до 300 т / год. Це робить його доступним як для великих крупозаводів, так і для приватних фермерів.

Сепарація зернової суміші - процес, що вимагає комплексного підходу. Щоб в результаті отримати якісний харчовий продукт, потрібно правильно вибудувати технологічні ланцюжки і задіяти різні типи машин.